Jacek Walkiewicz - znany psycholog i mówca twierdzi, że nadmiar rodzi deficyty, a my się pod tym sformułowaniem podpisujemy...
W przypadku wychowania dzieci słowo “nadmiar” może przejawiać się w każdej dziedzinie życia od karmienia, ubierania, kupowania zabawek, dostarczania, czy ograniczania dziecku bodźców itp. Naszym zadaniem dzisiaj będzie zwrócenie uwagi rodziców na nadmiar, który niejednokrotnie pojawia się w sferze stymulacji Maluchów oraz otaczania ich przedmiotami tudzież zabawkami.
Nadmiar zabawek i bodźców u małych dzieci to kolejny problem, który może prowadzić do powstawania deficytów w wychowaniu dziecka. Choć na pierwszy rzut oka wydaje się, że dużo zabawek i bodźców to dobry sposób na rozwój dziecka, to jednak nadmiar może przynieść skutki odwrotne od zamierzonych.
Nadmiar zabawek
Wiele dzieci posiada dzisiaj setki zabawek, ale często wcale nie cieszą się nimi tak bardzo, jakby się mogło wydawać. Przesyt przedmiotów powoduje, że dziecko przestaje doceniać ich wartość i nie potrafi skupić się na jednej zabawce na dłużej. Zamiast tego, zaczyna skakać między różnymi przedmiotami, nie potrafiąc skoncentrować się na żadnym z nich. Nadmiar zabawek może prowadzić do zwiększonej drażliwości, nadmiernej pobudliwości, a nawet zaburzeń koncentracji.
Nadmiar bodźców
W dzisiejszych czasach dzieci są bombardowane różnego rodzaju bodźcami – telewizją, grami wideo, reklamami czy mediów społecznościowych, lub po prostu ekranami. To wszystko może wpłynąć na nadmierną pobudliwość dziecka, trudności w zasypianiu, a nawet na rozwój ADHD. Dzieci, które są stale narażone na bodźce, mają trudności z koncentracją, a także z wybieraniem jednej czynności i trwaniem przy niej na dłużej.
Jak radzić sobie z nadmiarem zabawek i bodźców?
Jeśli chcesz zadbać o odpowiedni rozwój swojego dziecka, warto zwrócić uwagę na ilość i jakość zabawek i bodźców, którymi je otaczasz. Ograniczenie ilości zabawek pozwoli na skupienie się na nich i lepsze wykorzystanie ich potencjału rozwojowego. Z kolei ograniczenie ilości bodźców, na które jest narażone dziecko, pozwoli na zwiększenie jego koncentracji i zmniejszenie drażliwości. Warto również obserwować zachowania malucha, czy jest rozdrażnione, czy szybko męczą go zewnętrzne czynniki, jak radzi sobie w sytuacji, kiedy przytłaczają go przedmioty, a nawet ludzie.
Każdy Maluch jest przecież inny i w relatywnie różnych warunkach żyje. Warto zdecydowanie obserwować nasze dziecko i zmieniać strategię w miarę wzrostu i rozwoju. W ramach podsumowania nie bójmy się jednak stwierdzenia, że nadmiar rodzi pewne okoliczności niesprzyjające rozwojowi, a często mniej znaczy po prostu lepiej.